درباه تهران

تهران، یکی از شهرهای مهم ایران است که از زمان حکومت قاجاریان، به دستور آقامحمدخان قاجار، به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد و تاکنون نیز این عنوان را حفظ کرده است. سرزمینی با وسعتی کلان و جمعیتی بسیار که از آن چون کلان‌شهری در قلب ایران یاد می‌شود.

این نقطه از کشور، با حضور جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی جهت گردش و مسافرت در نظر گرفته شود و با یک برنامه‌ریزی خوب و مناسب، یک تهرانگردی جالب و هیجان‌انگیز را تجربه کرد.  این شهر دارای مجموعه‌ای از جاذبه‌های گردشگری است که شامل کاخ‌ها و موزه‌هایش می‌شود. میدان و برج آزادی، برج میلاد، پل طبیعت و کاخ گلستان از جاذبه‌های گردشگری مهم شهر تهران هستند.

 

تهران پیشینه‌ای طولانی دارد و باستان ‌شناسان بر این باورند که زندگی در این منطقه به دوران نوسنگی برمی‌گردد.  بافت تاریخی شهر مانند آهنربایی قوی گردشگران را به خود جذب می‌کند و آنان را به شوق دیدن پر زرق و برق‌ترین کاخ‌ها و عمارت‌های سلطنتی با معماری تحسین برانگیز، تزئینات رنگارنگ و آینه‌کاری‌های چشم‌نواز، از کشورهای دوردست به ایران زمین می‌کشاند و با نمایاندن شکوه هنر و معماری ایرانی، آن‌ها را به حیرت وا‌ می‌دارد.

تبدیل شدن تهران از شهری معمولی به یک پایتخت مدرن، از دوران پهلوی شروع شد. نوگرایی، نیازهای تازه، گرد هم آمدن نخبگان اجتماعی و خواست هیئت حاکمه برای ایجاد آرمان‌شهری که همانند پایتخت‌های کشورهای پیشرفته باشد، ذهنیت تحول شهری را در تهران به وجود آورد.

تهران در پهنه ‌ای بین دو وادی کوه و کویر و در دامنه‌های جنوبی البرز گسترده شده‌ است و ۷۳۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. تهران دارای اقلیم نیمه‌خشک است. شمال شهر به دلیل ارتفاع بیشتر، خنک ‌تر از دیگر مناطق شهر است.

با وجود مراکز خرید نوین در شهر، بازار تهران به عنوان بازاری قدیمی که در مرکز شهر قرار دارد، همچنان دارای اهمیت بالای اقتصادی در تهران و کشور است. گرچه تهران کلانشهری مدرن، شلوغ و پرهیاهوست؛ با این همه میان ساختمان‌های بلند و اتوبان‌های پیچ در پیچ اش، گنجینه‌های گران‌بهایی مانند موزه­ های ملی فرش، جواهرات و کاخ‌های اشرافی و خیره کننده قرار دارد. البرز چون مادری مهربان، با دامانی سپیدپوش این شهر ۲۵۰ ساله را در آغوش خود گرفته است.